Browsed by
Category: Frugal

Buy Once, Cry Once: Prioritize Quality Over Price

Buy Once, Cry Once: Prioritize Quality Over Price

Have you ever bought something that you use all the time, only to realize that you’ll have to replace it in a few months? Do you buy whatever is the most convenient? Do you shop for the best price, regardless of the quality? We fell into this pattern so easily – just buying the top search result from Amazon or the front display pieces at department stores. Never did we consider the longevity of our purchases. These things wouldn’t be expected to last longer than a couple of years. Anything we buy can be easily replaced, right?

We realized that doing research and spending more on quality items meant we end up saving money over time. It makes sense to invest in well-made products that we can use for years to come. Not everything has to be expensive either! There are plenty of affordable products that are reliable and durable.

We recommend putting a little extra research into the categories below. These are items we use all the time, and our investment in quality and durability has made a huge difference in our everyday life.

Read More Read More

Introducing Our Frugal August Challenge!

Introducing Our Frugal August Challenge!

Do you know how many money-sucking weak spots are lurking in your budget? We didn’t until recently. We thought we had a handle on our monthly spending. We don’t spend outside our means or rack up credit card debt. Generally we know where our money is going and try to stick to a budget. But there are areas where we could make drastic cuts – by as much as $500 per month! That’s why we are declaring a Frugal August Challenge.

Read More Read More

Buying Local Strikes Back

Buying Local Strikes Back

Last year Mr. Rustic Walks and I decided to make healthier meals by using quality, local foods. We weren’t happy with our diets, and we thought shopping at farmers markets and Whole Foods would force us to buy healthy food. It made us get creative in the kitchen and work together to plan dishes that are both tasty and healthy. We have significantly improved the nutritional value of our meals by choosing quality over convenience.

You all can guess how this experiment ended. Sure, we aren’t living off of prepared taco kits and frozen pizzas. But we are spending hundreds of dollars on meat and produce that is way cheaper at our local grocery store. Our mindset was that higher cost meant better quality. Unfortunately, the $7 loaf of bread, $6 carton of eggs, and $10 pound of ground beef at the farmers market costs much more than the grocery store alternatives. It may seem silly, but we had no idea our pursuit of healthy food would blow up our grocery budget. We needed to re-calibrate the true value of these extra costs.

Read More Read More